By generationext6

Teknoloji Devi Google’dan Kişisel Verilerin Korunması Adına Büyük Adım

Teknolojinin hayatımızın hemen her yerini kapladığı günümüzde, internet sayesinde hayatımızın oldukça kolaylaştığı ve yaşam standartlarımızın yükseldiği yadsınamaz bir gerçek. Ancak teknolojinin nimetlerinden yararlanırken de dikkatli olmakta fayda var. Bilgileriniz izinsiz olarak ele geçirilmesi, hatta 3. Şahıslarla paylaşılması teknolojiyi aktif kullanan herkes için istenmedik bir durum.

Kendinizi koruma noktasında dikkatli olmak ve önlemler almak her birey için önemli. Ayrıca sizin adınıza da verilerinizi korumak adına harekete geçmiş şirketler bulunuyor. Kişisel bilgilerinize izinsiz erişmeye çalışan kişi ve oluşumların önüne geçmek amacıyla Google’da, atmış olduğu bu yeni adımla verilerinizi güvence altına almayı hedefliyor.

Geçtiğimiz hafta başlamış olan bu özellik sayesinde kullanıcılar artık hangi kişisel verilerinin paylaşıldığını görebilecek. Yeni özellikle birlikte kullanıcılar çevrimiçi verileri üzerinde kontrol sağlayabilecek. Android ve İnternet üzerinden Google hesabındaki Profil sayfası üzerinden Hakkınızdaki Sonuçlar sekmesine tıklayarak hangi kişisel bilgilerin çevrimiçi ortamda mevcut olduğu da kontrol edilebilecek.

Kişisel verilere yabancılar tarafından ulaşılmasını zor hale getirmeyi hedefleyen bu uygulama, telefon, e-posta ve anlık konum gibi bilgilerin herkese açık olup olmadığını görebilecek ve bu verilerin üzerinde kontrol hakkına sahip olacak.

Google ayrıca 2023 hedefi olarak da kişisel verileriniz herhangi, birinin çevrimiçi görüntülenmesi durumunda anlık geri dönüşler yaparak kitlelere daha fazla bilinç kazandırmayı planlıyor. Gelen geri bildirimler sayesinde, siber suç işleyen kişilerin önüne geçmek ve internet kullanımı hakkında tecrübeli olmayan kullanıcıların da korunması daha kolay hale getirilmiş olacak.

Arama motorlarından verilerinizi silmek veya gizlemek ilk defa kullanılmış bir yöntem değil. Ancak Google, siber suç oranının arttığı günümüzde böyle bir adımla süreci hızlandırarak gelecek için oldukça güvenilir mesajlar vermeye devam ediyor.

SHARE

Write a response