By generationext6

 “Alexandre Vallaury’nin İstanbul mirası” sergisi, 23 Ekim’e kadar Institutfrançais İstanbul’da

Institutfrançais Türkiye “Avrupa Miras Günleri” kapsamında, “Alexandre Vallaury’nin İstanbul Mirası” başlıklı fotoğraf sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. 23 Ekim’e kadar devam edecek sergide ziyaretçiler, Bilal İmren’in objektifinden levanten mimar Alexandre Vallaury’nin İstanbul mimarisinde bıraktığı izleri anlama fırsatı buluyor.

Paris Güzel Sanatlar Ulusal Yüksek Okulunda öğrenim görmüş mimar Alexandre Vallaury, Boğaz kıyısında 19. yy. sonları ve 20. yy. başlarında ortaya çıkan Neo-Osmanlı tarzının yaratıcılarından biri olmuştur. Alexandre Vallaury’nin yaratıcısı olduğu binalar arasında, Neo – Rönesans stilinde Osmanlı Bankası Binası, Neo klasik stildeki Müze-i Hümayun ve Pera Oteli sayılmaktadır.

Sergi Güzel Sanatlar mezunu Bilal İmren’in objektifinden Alexandre Vallaury’nin mirasına baktığımız bir konsepte sahip. Profesyonel belgesel fotoğrafçısı olan İmren, her stilize köşe ve kıvrımın, detay ve perspektif çizgisinin, gölgenin ya da yönlendirilmiş ışık izinin arkasında mimarı ortaya çıkartmayı amaçlıyor.

Bir Fransız ve Avrupa kültürü haline gelen 39. Avrupa Miras Günleri aracılığı ile düzenlenen bu sergi, hem şehrin tarihine yolculuk imkanı sağlıyor hem de Fransa ve Türkiye arasındaki kültür mirası paylaşımının bir sembolü olarak sanata ve mimariye gönül verenlerin karşısına çıkıyor. 

SHARE

Write a response