By generationext6

İnfluencer Marketing

Influencer adını son zamanlarda oldukça sık duymuşsunuzdur. Özellikle Y ve Z kuşağının dilinden düşmeyen bu kelimenin anlamı, etkileyen kişi olarak karşımıza çıkar. Peki nedir bu etkileyen kişi?

Sosyal medyanın gücünü oldukça kuvvetli olduğu bu dönemde Twitter, Instagram ve Youtube gibi mecralarda büyük bir kitlesi olan, takipçilerinin Sosyo-ekonomik yönelimleri üzerinde etki sahibi olan kimseler olarak tanımlanabilir. Influencer Marketing ise influencerların, kişilerin satın alma karakterlerine yön vermesiyle ortaya çıkan bir kavram.

Influencer Marketing Nedir?

Kitleleri etkileyen bir kişinin (Influencer), herhangi bir markanın veya şirketin ortaya koymuş olduğu ürün, hizmet ve değerlerini sosyal medya üzerinden takipçi kitlesine aktarmasına denir. Influencer deneyimlerini kitlesi ile paylaşarak, onların da bu ürünleri ya da hizmeti tercih etmesini sağlar. Böylece satın alma eğilimleri değişen kalabalık kitle şirket için birer sipariş talebine dönüşür. Dijital pazarlama dünyasında henüz yeni yeni ortaya çıkan bu yöntem, şirketten alıcıya pazarlamada, şirketten şirkete pazarlamadan daha ileride.

Sayılarla Influencer Marketing

Aslına influencer marketing güvenilirliğini de ele alan bu başlıkta yapılan araştırılmalar doğrultusunda, 2000 yılından sonra doğan Y kuşağının %40’ının kendi arkadaşlarından ve çevresinden çok Youtube fenomenlerine güvendiklerini gösteriyor. Bu noktada influencerların bir markayı ve ürünü tanıtması elbette pazarlama açısından pozitif değer yaratıyor.

Bir diğer araştırmaya göre ise genç internet kullanıcılarının %70’inin klasik ünlüler kullandıkları ürünler yerine yeni influencerların kullandıkları ürünleri tercih ettiği görülüyor. Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi ise Y ve Z kuşağının influencerları daha samimi bulması.

Influencer Marketing’ de Dikkat Edilmesi Gerekenler?

            •          Öncelikle rakip analizi yapılarak sizin sektörünüzde influencer marketing yapan şirketlerin hangi influencerlar ile çalıştığını belirlemelisiniz. Ardından benzer özelliklere sahip influencerlar ile iletişime geçerek en doğru kararı verdiğinizden emin olmalısınız.

            •          Hedef kitlenizi iyi belirlemelisiniz. Örneğin bir makyaj markası iseniz genç ve yetişkin nüfusa hitap eden ürünleri pazarlamanız gerekmekte. Belirlediğiniz hedef kitlesine göre de bu kesimlere hitap eden bir influencer seçmek ise yapılacak en doğru şey.

            •          Pazarlaması yapılacak ürünün hangi mecra üzerinde yayınlanacağı oldukça önemli. Günümüzde Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter bilinen en büyük sosyal ağlardan. Bunların her biri bir çatı altında sosyal medya olarak adlandırılsa da kullanıcı karakteristikleri oldukça farklı olan mecralar. Eğer doğru bir marketing planlaması yapmak istiyorsanız, hedef kitlenize en uygun mecrayı belirlemeli ve bu yönde daha fazla yatırım yapmanız gerekmekte.

            •          Ayrıca, yapılan bu pazarlamanın organik gözükmesi sizin avantajınıza olacaktır. Burada kullanılan dilin basit ve anlaşılabilir olması çok önemlidir.

            •          Influencer tarafından üretilmiş profesyonel videoların yanı sıra gündelik hayatlarında da pazarlanan ürünü kullandıklarını göstermek oldukça önemli. Samimi olunan her influencer kitlesinin o ürüne ve markaya olan güveni daha da artacak ve satış grafikleri pozitif yönde etkilemeye başlayacaktır.

            •          Pazarlama sırasında sadece bir ürün tanıtmak yerine, markanın o dönemki kampanya ve etkinliklerini paylaşmak ayrıca markanın güçlü yönlerini de alıcıya aktarmak oldukça önemli. Böylece devam eden süreçte de kitlenin aklında kalıcı olmak ve sürekliliği sağlamak mümkün.

SHARE

Write a response